Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość większą, szczególnie gdy zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest nieco twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpiecznie, jako,że będzie mieć norkę, w której będzie mogła schować się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota