Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by właściciel wiedział na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty uznają mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. Na rynku istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

transporter dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html